האם כדאי לבנות את האתר שלי בוורדפרס?


לעתים קרובות נשאלת השאלה: באיזו פלטפורמה כדאי לבנות את אתר האינטרנט שלנו?

המגוון הוא רחב והשוק בתחום זה מציע אינספור אפשרויות. במאמר זה ננסה לבחון את היתרונות והחסרונות של אחד מהפתרונות שהשוק מציע לפיתוח אתרים - את מערכת הוורדפרס.

לא מעט אנשים מסווגים את וורדפרס כפלטפורמה המשמשת עבור בניית בלוגים בלבד. אולי זה היה נכון בעבר, אך לאורך השנים מערכת הוורדפרס התפתחה והפכה למערכת ניהול תוכן (CMS) משוכללת ורבת אפשרויות. היא מאפשרת לנו ליצור אתרי אינטרנט פונקציונאליים מלאים ויישומי אינטרנט שונים למכשירי המובייל.

לא במקרה פלטפורמה זו הפכה לפופולארית מאוד עד כדי כך, שעל פי סקר שנערך לאחרונה, מערכת הוורדפרס לוקחת נתח מאוד מכובד של כ- 22.5% מכלל אתרי האינטרנט ברשת, כלומר כמעט כל אתר רביעי מבין מיליוני האתרים שבאינטרנט נבנה בוורדפרס! בשל התכונות החזקות של המערכת רבים מהמותגים המובילים בעולם משתמשים בוורדפרס, חברות ענקיות כמו – CNN, New York Times, LinkedIn, Disney, Sony, Facebook, Google, Time, ,eBay ועוד.

וורדפרס היא תוכנה חופשית, זה אומר שאתם יכולים להוריד, להתקין, להשתמש ולשנות אותה לפי הצרכים שלכם.

כפי שנראה בהמשך, ישנם הרבה יתרונות לפלטפורמה זו, אך כמובן לא חסרים חסרונות, עליהם ניתן להתגבר ע"י הוספת תוספות מתאימות (Plugins).

יתרונות:

  • ·קל להקמה – עם קצת נסיון, ניתן להתקין את המערכת תוך דקות ספורות, אך גם ללא שום נסיון ישנם הרבה  מדריכים ברשת שיכולים לעזור להתקין תוך זמן קצר ביותר.

  • נוח לשימוש – ממשק הניהול של המערכת פותח במטרה להיות כמה שיותר ידידותי לאנשים ללא ניסון בבניית אתרים, ואלו הן אחת הסיבות לכך שהמערכת הפכה להיות כל כך פופולארית בעולם.

  • תבניות - יש אלפי תבניות בחינם (נושאים) לבחירה, כך שניתן לתת לאתר כל מראה שתרצו. יש נושא וורדפרס כמעט לכל דבר, החל מאתר עבור צלמים, המגזין, נושא תיק, או נושא eCommerce.

  • תוספות (Plugins) – למערכת הבסיסית של וורדפרס ניתן להוסיף אלפי סוגים של תוספות שאת רובן אפשר להוריד בחינם. תוספות אלו מאפשרות להוסיף מודולים שימושיים כמו גלריית תמונות, מערכת טפסים לשיחת אימייל, פונקציונאליות של שיתוף מאמרים, וברשתות החברתיות ועוד מגוון אפשרויות אחרות.

  • קידום אורגני וורדפרס נכתב באמצעות תקן תאימות , תקן איכות ומייצר סימן סמנטי אשר הופך את האתר שלך לאטרקטיבי מאוד - למנועי החיפוש. המערכת ידידותית לצרכי SEO (התאמה למנועי חיפוש כמו גוגל), וניתן להוסיף בקלות תוספות יעודיות שפותחו למטרת קידום האתר (אחד המוצלחים ביותר – Yoast).

  • זול  -  אחד היתרונות החשובים ביותר של המערכת היא העלות הזולה. גם אם נחליט לרכוש תבנית פרימיום שעולה כמה עשרות דולרים, ונשתמש בתוספות שעולות כסף, עדיין נקבל אתר איכותי במחיר סביר מאוד לעומת האופציות האחרות.

  • קהילת המפתחים -  מכיוון שהוורדפרס היא מערכת עם קוד פתוח, ישנם אלפי מתכנתים שמשתפים את הקוד שלהם עם הקהל הרחב באינטרנט, כך שניתן לחשוף עלויות פיתוח ולהשתמש במודולים מוכנים שאחרים פיתחו. לא צריך "להמציא את הגלגל מחדש".

חסרונות:

  • קוד פתוח – לצד העובדה שקוד פתוח חוסך לנו עלויות רבות, הוא מהווה גם סכנה מסויימת היותו גלוי לכל העולם. האקרים רבים לומדים את הקוד של אחרים ומנסים למצוא פריצות לאתרים שמשתמשים בקוד הספציפי. מפתחי וורדפרס מודעים לעניין וקהל המפתחים מציעים תוספות רבות כדי להתמודד עם הבעיה הזאת, אומנם ההגנות הטובות ביותר עולות תשלום חודשי של כמה דולרים (ממליץ בחום על Sucuri).

  • מהירות -  מי שמשתמש בהרבה תוספות (חלקן אולי מיותרות) באתר שלו, ייתקל בבעית איטיות, מומלץ להתקין רק את התוספות איתן אנחנו באמת צריכים כדי לשפר את המהירות של האתר. בנוסף לכך ישנם אמצעים שונים אחרים לשיפור המהירות, אך זה כבר נושא למאמר אחר.

  • שליטה על הקוד  - מכיוון שאנחנו משתמשים בקוד של אחרים, תוספות שהורדנו, תבניות וכו', מדי פעם חברות הפיתוח יירצו לעדכן את המוצר שלהם, דבר שהוא טוב בפני עצמו, אך במקרים מסוימים העדכון יכול לפגוע בדברים הקיימים. גם כאן ישנם פתרונות לטפל בנושא כמו שימוש בתבניות "ילד" (Child Template) וכו'.

לסיכום:

קשה להתווכח עם העובדה שוורדפרס הפכה להיות אחת הפלטפורמות הפולולאריות יותר בשוק בתחום בניית האתרים. יש לכך סיבות ברורות, שחלקן פירטתי לעיל, ורק עובדה זו כבר מוכיחה שיתרונותיה של המערכת עולות בהרבה על חסרונותיה.  המערכת יכולה להתאים לכל אלו שרוצים אתר תדמיתי פשוט ומגניב, גם לעסקים קטנים ובינוניים, לחנויות שרוצות למכור מוצרים אונליין ובוודאי לפורטל פורומים, בלוגים וכו'. עם זאת, לחברות עם תקציב גדול כן הייתי ממליץ לבדוק אפשרות לפתח אתר מותאם אישית, כאשר כל הקוד בבעלות הבלעדית ובשליטה שלהם, ויכולים להעסיק מפתחים לאורך הזמן שידאגו לעדכונים ושיפורים של המערכת שלהם.